Power BI instalacja
Z artykułu dowiesz się do czego służy Power BI, jakie są dostępne licencje oraz w jaki sposób zainstalować aplikację Power BI.
Zastosowanie narzędzia Power BI
Power BI to narzędzie Business Intelligence do wizualizacji danych i analityki biznesowej, które opracowane zostało przez firmę Microsoft. Służy ono do łączenia, analizowania i wizualizowania danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, arkusze kalkulacyjne, pliki tekstowe, a także usługi w chmurze np. Microsoft Azure i SharePoint.
Power BI umożliwia tworzenie interaktywnych raportów, pulpitów nawigacyjnych i paneli z informacjami „na żywo”, które pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych.
Aplikacja oferuje wiele wbudowanych funkcji analitycznych oraz zaawansowane narzędzia do tworzenia zapytań i transformacji danych. Umożliwia ona modelowanie danych, filtrowanie, sortowanie i grupowanie.
Do wykonywania zaawansowanych obliczeń możemy używać języka DAX.
Możemy również zintegrować środowisko Power BI z językiem Python. Dzięki temu możemy wykorzystać zaawansowane algorytmy języka Python do przetwarzania, analizy danych i automatyzacji w Power BI.
Komponenty usługi Power BI
Za pomocą Power BI możemy analizować i wizualizować dane. Produkty, które wchodzą w skład Power platform:
- Power BI Desktop – bezpłatna aplikacja, którą możemy zainstalować na komputerze i za jej pomocą przekształcać dane oraz tworzyć raporty i wizualizacje. Jest podstawą dla wszystkich innych części usługi Power BI
- Power BI service – umożliwia udostępnianie raportów utworzonych w programie Power BI Desktop lub Power BI Report Builder użytkownikom w całej organizacji
- Power BI Mobile – aplikacje, które umożliwiają przeglądanie raportów Power BI na urządzeniach mobilnych bez konieczności korzystania z przeglądarki internetowej
- Power BI Report Builder – bezpłatna aplikacja, którą możemy zainstalować na komputerze. Za jej pomocą możemy tworzyć raporty podzielone na strony. Możemy w nich kontrolować układ raportu per strona, co ułatwia drukowanie i udostępnianie raportów
- Power BI Report Server on premises -wersja oprogramowania, którą można umieścić na swoim wewnętrznym serwerze korzystając z lokalnych zasobów obliczeniowych zamiast z zasobów w chmurze. Serwer raportów usługi Power BI jest aktualizowany tylko kilka razy w roku i nie zapewnia na bieżąco zgodności wszystkich funkcji z usługą Power BI
- Power BI Embedded – służy do integrowania raportów i wizualizacji usługi Power BI z witrynami internetowymi.
Typy licencji Microsoft Power BI
Power BI Desktop
Power BI Desktop to bezpłatna licencja. Przeznaczona jest głównie dla użytkowników, którzy tworzą raporty na własne potrzeby i nie muszą ich udostępniać w chmurze.
Usługa Power BI Desktop dostarcza pełnej funkcjonalności niezbędnej do tworzenia raportów i wizualizacji danych. Możemy np.:
- pobierać dane z różnych źródeł np. z Excela, z bazy danych
- przechowywać dane i raporty na indywidualnym koncie w chmurze (do 1GB dla użytkownika)
- tworzyć raporty i wizualizacje
- wykorzystywać język Python do tworzenia raportów i wizualizacji
- eksportować raporty do innych programów np. Excel, PowerPoint
- zapisywać raporty w formacie .pdf
- udostępniać raporty mailem lub poprzez OneDrive i SharePoint
Użytkownicy tej licencji nie mogą korzystać z funkcji udostępniania danych i raportów i nie mogą publikować zawartości w obszarach roboczych innych osób.
Power BI Pro
Power BI Pro jest to indywidualna licencja użytkownika, która umożliwia użytkownikom odczytywanie i interakcję z raportami i pulpitami nawigacyjnymi opublikowanymi przez inne osoby w usłudze Power BI. Użytkownicy posiadający tę licencję mogą udostępniać dane oraz raporty i współpracować z innymi użytkownikami usługi Power BI Pro.
Power BI Premium
Licencja Power BI Premium posiada dwie opcje:
- na pojemność
- na użytkownika
Główna różnica między tymi opcjami polega na tym, że licencja na pojemność jest jedyną licencją, która umożliwia użytkownikom udostępnianie zawartości usługi Power BI dowolnym użytkownikom zewnętrznym, również tym, którzy nie posiadają licencji na użytkownika.
Pobieranie aplikacji Power BI Desktop
Aplikację Power BI Desktop możemy pobrać na dwa sposoby:
- jako aplikację ze sklepu Microsoft Store
- jako plik wykonywalny ze strony firmy Microsoft
Niezależnie od źródła, z którego pobieramy instalację, zawsze pobieramy jej najnowszą wersję.
Aby pobrać aplikację z Centrum pobierania:
- wejdź na stronę centrum pobierania Pliki instalacyjne Power BI
- wybierz język i kliknij przycisk Pobierz
Wybierz opcję 64-bitową i kliknij przycisk Next
Plik instalacyjny pojawi się w katalogu, który masz wskazany do zapisywania pobranych z Internetu plików. Kliknij dwuklikiem lewego pliku myszy plik instalacyjny:
W oknie instalatora kliknij przycisk Dalej
W kolejnym oknie, które się pojawi zezwól aplikacji na wprowadzenie zmian na Twoim komputerze.
W kolejnym oknie kliknij przycisk Dalej.
W kolejnym oknie zaakceptuj warunki licencji i kliknij przycisk Dalej.
W kolejnym oknie kliknij przycisk Dalej jeśli nie chcesz zmieniać domyślnej lokalizacji, w której zapisane zostaną pliki podczas instalacji. Jeśli chcesz zmienić lokalizację, kliknij przycisk Zmień i wskaż lokalizację, w której mają zostać zapisane pliki.
W kolejnym oknie kliknij przycisk Zainstaluj.
W kolejnym oknie kliknij przycisk Zakończ
Po zainstalowaniu programu na pulpicie komputera powinnna pojawić się ikona Power BI. Możesz ją kliknąć i uruchomić program. Możesz też wyszukać aplikację Power BI w menu Start komputera i uruchomić ją z tego miejsca:
Power BI Desktop komponenty
Poniżej główny wygląd okna Power BI Desktop:
Program Power BI Desktop zawiera własne komponenty. Najważniejsze z nich to:
- obszar roboczy, kanwa (ang. canvas) – miejsce, w którym tworzymy wizualizacje danych oraz przeprowadzamy analizy. Za pomocą funkcji przeciągnij i upuść możemy przeciągnąć dane do różnych wizualizacji. Możemy również zastosować formatowanie poszczególnych elementów oraz ich filtrowanie i dokonać obliczeń. Tutaj dodamy też elementy wizualne typu obrazy, pola tekstowe, komentarze
- Power Query umożliwia importowanie i przekształcenia danych. Źródłem danych mogą być np. relacyjne bazy danych, pliki tekstowe .csv, .txt, skoroszyty programu Excel, strony www